Nová Bystřice

Nová Bystřice

Nová Bystřice

Nová Bystřice je město s přibližně 3 300 obyvateli, které leží na území přírodního parku Česká Kanada a Homolka - Vojířov u hranice s Rakouskem v nadmořské výšce 590 metrů. Často je také označováno jako brána České Kanady. První zmínka o Bystřici (tehdy ještě Vistritz) pochází již z roku 1175, což z tohoto města činí nejstarší sídlo v okrese Jindřichův Hradec.

Dnes tato oblast láká především milovníky cykloturistiky a pěší turistiky, pyšní se množstvím rybníků vhodných ke koupání i rybolovu, nabízí různá sportovní zařízení (tělocvična, workoutové a venkovní víceúčelové sportovní hřiště, čtyřdráhová plně automatizovaná kuželna, tenisové kurty, inline dráha, golf, bikepark...), dále také jízdu na koních a díky hlubokým lesům je vhodná třeba pro houbaření.

Historii připomíná zřícenina hradu Landštejn, poutní kostel v Klášteře, nostalgická jízda parním vláčkem po úzkorozchodné trati nebo muzeum československého opevnění. Vynechat byste určitě neměli ani Veteran Muzeum, první a největší muzeum amerických předválečných veteránů v České republice, novobystřický minipivovar nebo šatlavu v bývalé budově okresního soudu.

Veteran Muzeum
Muzeum veteránů v Nové Bystřici je prvním a největším muzeem amerických předválečných automobilů v Čechách. Sídlí v budově bývalé textilní továrny, která přímo vybízí k procházce historií. Uvidíte stoletý závodní speciál, navštívíte Fordovu výrobní linku nebo zavítáte do předměstí nočního Manhattanu, kde ve světlech neonů parkují nejkrásnější vozy 60. let.

Pivovar Nová Bystřice
Novobystřický pivovar se nachází přímo v areálu Veteran Muzea a navazuje na tradici vaření piva v Nové Bystřici, kdy v roce 1482 obdrželi mílové právo při vaření piva bystřičtí měšťané od své vrchnosti Wolfganga Krajíře z Krajku. Pivovar byl znovu založen v roce 2017 a vaření piva bylo obnoveno na jaře 2018.

Zámek
Novobystřický zámek je sice v současné době ve vlastnictví soukromého majitele, přesto je ale příležitostně využíván pro různé kulturní akce nebo výstavy. Ve vybraných dnech si ho také můžete prohlédnout, případně si prohlídku objednat předem.

Šatlava
Dům čp. 59 na Mírovém náměstí sloužil v minulosti jako budova okresního soudu. V jeho přízemí se také nacházely čtyři věznice. Tři z nich nechalo Město Nová Bystřice upravit do původní podoby a dnes jsou zdarma přístupné veřejnosti. Přijďte si poslechnout pravdivý příběh devětadvacetileté Marie, kterou zavraždil její manžel Jindřich, a dodnes sedí v jedné z cel...

Úzkokolejka
Železniční trať Nová Bystřice - Jindřichův Hradec je úzkorozchodná regionální železniční trať o délce 33 kilometrů, která byla zprovozněna již v roce 1897. Pokud máte duši romantika a chcete si prohlédnout krásnou přírodu České Kanady, je jízda úzkokolejkou nebo parním vlakem jako stvořena právě pro vás!

Zaniklá vesnice Mnich
Zaniklá vesnice Mnich se nachází asi dva kilometry za Novou Bystřicí směrem na golfové hřiště. V okrese Jindřichův Hradec byla vesnice Mnich vysídlena jako první. Dne 28. května 1945 museli místní obyvatelé v rámci ,,divokého odsunu” sbalit a odejít. Místo původního osazenstva sem přišli noví osídlenci,
ale těm vzalo domovy rozhodnutí komunistické vlády z roku 1951 o vystěhování obyvatel a vytvoření pohraničního pásma.

Stezky

  • Graselova stezka (29 km)
  • Stezka pro malé Grázlíky aneb Po stopách Graselova
  • lupu (8 km)
  • Stezka pro vychytralé Grázly (8 km)
  • Stezka vyznání (6 naučných tabulí, 50 km)
  • Stezka 20. století (krátký okruh: 14 naučných tabulí,
  • 19 km; dlouhý okruh: 12 naučných tabulí, 30 km)
  • Textilní stezka (7 naučných tabulí, 25 km)
  • Naučná stezka Senotín (8 naučných tabulí, 1 km)
0.33245s