Protivín

Protivín

Protivín

Město Protivín vzniklo kolem roku 1260 jako tvrz a vesnice na brodu přes říčku Blanici voblasti zlatonosných potoků a hor. Své jméno dostal po původním držiteli Protivovi. Pobyt ve městě ale rozhodně není protivnou záležitostí .

Dnes nabízí turistům širokou škálu příležitostí k poznání i odpočinku. Na náměstí vedle kostela sv. Alžběty Portugalské vznikly ve zrekonstruované budově bývalé kaplanky a špitálu z druhé poloviny 17. století nové výstavní prostory s galerií protivínského rodáka, světoznámého výtvarníka a básníka Jiřího Koláře. V galerii se nachází stálá expozice výběru jeho díla. Kaplanka je též místem zoologické výstavy koster a dermoplastů exotických zvířat, převážně nosorožců. Výstavní prostory v podkroví umožňují konání přehlídek výtvarných děl současných umělců. Budova je taktéž sídlem Turistického infocentra. Zde návštěvníci získají veškeré informace ohledně turistických příležitostí v okolí, možnosti ubytování, stravování a kulturního vyžití. K návštěvě zve také Památník města. Mapuje bohatou městskou historii a nabízí expozici exotické přírody s exponáty, které na svých výpravách získal dr. Karel Pecl. Interaktivní pojetí expozice zaujme především dětské návštěvníky – mohou si historii doslova „osahat“ díky řadě haptických instalací.

Zajímavostí je fasáda místní základní školy, která je vyzdobena freskami a sgrafity Mikoláše Alše.

Zveme všechny pěší i cykloturisty na toulky po okolí Protivína. Město připravilo pro milovníky přírody dvě naučné stezky – Zelendárky a Na břehu Blanice. Na stezce Zelendárky se v okruhu jedenácti kilometrů díky dvaceti čtyřem zastavením turisté dozvědí mnohé o rybníkářství na Protivínsku, o dolování zlata v okolí a mohou obdivovat krásu rozkvetlých luk a lesních zákoutí. Stezka Na břehu Blanice je dlouhá 23 km a seznámí návštěvníky regionu s historií zaniklých hradů a tvrzí, s vesnickou architekturou a přírodními zajímavostmi včetně chráněných druhů živočichů. 

V budově bývalé schwarzenbergské stodoly je zřízena turisty velmi vyhledávaná krokodýlí ZOO, které se s úspěchem daří odchovat velmi ohrožené druhy krokodýlů a gaviálů.

Zajímavou podívanou nabízí Království času – přehlídka hodin, hodinek a všemožných časostrojů ve vile zvané Hygiea – bývalém sídle a ordinaci prvorepublikového praktického lékaře. Návštěvníky tady potěší i kavárnička s cukrářskými specialitami a skvělé vyžití pro děti.

Protivín je sídlem známého pivovaru, jehož produkt je pojmenován dle stromů v unikátní trojřadé aleji k pivovaru přiléhající.
Bližší informace: www.vyletdoprotivina.cz 
www.muprotivin.cz
Tel. infocentrum: 382 203 354
e-mail: infocentrum@muprotivin.cz

0.1398s