Trhové Sviny

Jihočeské město leží v místech, kde se Třeboňská pánev začíná zvedat do podhůří Novohradských a Slepičích hor. Název napovídá, že město proslavily zejména trhy a obchod. K tradičním řemeslům patřilo také zpracovávání železa, s nímž se můžete seznámit v unikátně zachovalém Buškově hamru.

Trhové Sviny: kostel, náměstí a slavní rodáci
Dominantou Trhových Svinů je pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie s mimořádně vysokou a příkrou střechou, doplněný čtverhrannou pevnostní věží. Líbit se vám bude i podlouhlé náměstí s měšťanskými domy s podloubími, radnicí a kašnou. Pamětní deska a busta na škole vám připomene, že město je rodištěm protektorátního prezidenta Emila Háchy (1872–1945), narodil se tu rovněž hudební skladatel Karel Valdauf (1913–1982), na jehož počest se ve městě pořádá festival dechových hudeb.
 
Na Buškově hamru nahlédnete do domácnosti posledních majitelů
V malebném údolí mezi Trhovými Sviny a Lništěm se nachází pozoruhodná technická památka: jeden z posledních zachovalých funkčních hamrů v Česku. Podle posledního majitele se nazývá Buškův hamr, navíc rodina tu žila ještě koncem sedmdesátých let 20. století a obytné a hospodářské budovy z 18. století se tak dochovaly téměř v původní podobě. Kromě muzejní expozice hamernictví s jedinečnou kolekcí nářadí a kovářských výrobků si prohlédnete i zařízení vlastního hamru, poháněné vodními koly.
 
Výlet za Kohoutem a Slepicí do Slepičích hor
Naučná stezka, která vás z města dovede k Buškovu hamru, pokračuje dál k půvabnému baroknímu poutnímu kostelu Nejsvětější Trojice. Najdete tu také kapli s pramenem vody, jíž bývala připisována léčivá moc. K výletu lákají také bylinkové lázničky v Martinském mlýně a Slepičí hory; jejich nejvyšší vrcholky se jmenují Kohout (870 m) a Vysoký kámen (864 m), přezdívaný Slepice. Na jejím vrcholku najdete malé skalní město; jednotlivým skalám a skalním útvarům se lidově říká Kuřata.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/jihocesky-kraj/novohradsko-doudlebsko/trhove-sviny

0.3169s