Jemnice

Jemnice

nejstarším městům na Moravě patří Jemnice na Třebíčsku. Původní osada vznikla na místě pohraničního hradu z přelomu 11. a 12. století. Město bylo založeno na začátku třináctého století jako královský majetek na křižovatce obchodních cest. Název pochází od toho, že Jemnice byla sídlem takzvaných jamníků vybírajících rudu z jam. Největšího rozkvětu dosáhlo město ve středověku a dvakrát bylo zcela zpustošeno: roku 1468 za tažení Matyáše Korvína a v průběhu třicetileté války.

Zámek má svoje kořeny už ve 13. století. Přestavěn byl renesančně, barokně, empírově i pseudorokokově. Za války ukrýval vídeňské umělecké sbírky. Sloužil také jako ubytovna studentům. Po konfiskaci jej využívala armáda k ubytování mužstva. V roce 2014 byly návštěvníkům otevřeny expozice o druhé světové válce, které připravil řád Křížovníků s červeným srdcem. Jejich plán otevřít na zámku sanatorium pro válečné veterány se nepovedlo, a tak odtud odešli.

Jemnice byla mezi prvními městy v kraji, která měla pevné hradby. Dal ji opevnit Přemysl Otakar I. v roce 1227. Dodnes se dochovala hradební zeď na severní straně, kde jsou ovšem postavené domy. Zčásti se zachoval i barbakán, který sloužil k ochraně bojovníků. Na jemnickém náměstí Svobody převažují patrové domy přestavěné většinou v 18. a 19. stol. Po velkém požáru v roce 1832 se zachovalo jen několik barokních štítů.

Kdo se rozhodne vystoupat na štíhlou jemnickou věž kostela sv. Stanislava, musí napočítat 136 schodů. Tato dominanta je typická svou červenou střechou.  Jako součástí bývalého františkánského kláštera postavili gotický kostel sv. Víta. Hned vedle pak stojí památná Kapistránská lípa. Starobylý kostel sv. Jakuba v Jemnici nad údolím Želetavky má netradiční románskou válcovou kamennou věž. Byl totiž postavený na rotundě z 12. století.

Jedna z nejstarších židovských obcí v českých zemích se nacházela právě v Jemnici. Poprvé lze dohledat její zmínky z roku 1336. Dochovalo se třiadvacet domů a židovský hřbitov. Barokní synagoga z roku 1649 byla v roce 1942 zničena nacisty.

Foto: OKPPCR Kraje Vysočina, m - ARK

Zdroj článku: vysocina.eu

0.20332s