Studená

Studená

Studená

První zmínky o obci pocházejí z roku 1356. První písemná zmínka se dochovala z roku 1365. Obec Studená leží v mělké kotlině Studenského potoka na úpatí nejvyššího vrcholu Českomoravské vrchoviny Javořice (837 m n. m.), uprostřed neporušené přírody.

V samotné Studené žije cca 1 800 obyvatel. Součástí obce Studená je dalších 9 místních částí – Domašín, Horní Bolíkov, Horní Pole, Maršov, Olšany, Skrýchov, Sumrakov, Světlá, Velký Jeníkov, ve kterých žije dohromady zhruba 600 obyvatel.

Studená je rodištěm a působištěm známé a oblíbené spisovatelky vesnických románů Vlasty Javořické, po které získala název i místní knihovna, při které je umístěna jako minimuzeum místnost s nábytkem spisovatelky, a zakladatelů tradice masného průmyslu na jihozápadní Moravě a ve Studené - Františka a Jana Satrapových. Připomínkou těchto osobností jsou také pamětní desky, umístěné na jejich rodných domech na náměstí. V meziválečném období přivedl Jan Satrapa, syn Františka Satrapy, výrobu masných a uzenářských výrobků k rozkvětu a podílel se na založení stejných závodů v Kostelci, Hodicích a Krahulčí. Kolem roku 1900 zřídil v obci dílnu na výrobu knoflíků z pravé perleti pan Tomáš Buček a založil tak více jak stoletou tradici této výroby ve Studené.

Ve Studené se nachází kostel sv. Prokopa, bývalý zámeček s pivovarem, na náměstí je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého a v parku památník, který vznikl ke 30 letům svobody od pádu vlády komunismu.

Okolí je ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku, v zimě jsou zde zajímavé terény pro běhy na lyžích. Nejen krásná příroda, ale i blízkost turisticky zajímavých míst poskytnou návštěvníkům dostatek námětů na výlety. Pěší turisté využívají husté sítě značených turistických cest a naučnou stezku “Poznej kraj pod Javořicí”, kde jednotlivá stanoviště ukazují zajímavosti z oblastí botaniky, zoologie a geologie. Cykloturisté využívají jak značené cyklotrasy v okolí, tak velké množství vedlejších, polních i lesních cest, na kterých je provoz minimální nebo praktický žádný. Zdejší terén je vhodný pro výlety rodin s dětmi, ale i milovníci těžších terénů si přijdou na své. V zimě je možnost využít lyžařský vlek a především strojově upravované a značené běžecké stopy “Studenská bílá stopa”.

V obci a místních částech se každoročně koná několik kulturně společenských akcí, jako například Studenská pouť, Sumrakovský masopust, Studenský jarmark, rozsvícení vánočního stromu ve Studené a další. Mezi sportovně turistické akce patří především pro cyklisty v polovině června konaných 5P Jana Satrapy a v zimě Studenská 15, závod v běhu na lyžích s více než 50 letou tradicí. Na závěr roku se koná Silvestrovský výstup na Javořici.

0.18273s